Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33AACFI0936R1Z5
Call 08047809741 64% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Material | Stainless Steel |
| Accuracy | +/- 1.5 deg C or +/- 0.4% |
| Application | Industrial |
| Assembly | Thermocouple Probe |
| Mount | Threaded |
| Configuration | Duplex |
Specifications:
View Complete details
Product Brochure
| Material | Stainless Steel |
| Application | Industrial |
| Temperature | 1000 Degree Celsius |
| Power Supply | Electric |
| Rated Voltage | 110 V |
| Power | 30 W |
Specifications:
View Complete details
Product Brochure
| Material | Stainless Steel |
| Temperature Range | 30000 Degree Celsius |
| Probe Length | 850mm |
| Probe Diameter | 2 mm |
| Design | Customize |
| Features | High accuracy, Wide spectrum, Easy maintenance |
Specifications:
View Complete details
Product Brochure
| Class | Class 1 |
| Material | Stainless Steel |
| Accuracy | +/-1.5 deg C or +/-0.4%) |
| Probe Material | Stainless Steel |
| Application | Industrial |
| Configuration | Duplex |
Specifications:
View Complete details
Product Brochure
| Material | Stainless Steel |
| Application | Industrial |
| Mount | Bolt Type |
| Probe Termination | Head Assembly |
| Probe Diameter | 20mm |
| Probe Length | 300mm |
Specifications:
View Complete details