Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33AACFI0936R1Z5
Call 08047809741 64% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Types | Tubular Heaters |
| Voltage | 220V |
| Brand | Indus Heaters |
| Color | Black |
| Phase | Single Phase |
| Heating Element Type | Low Watt Density |
Specifications:
View Complete details
Product Brochure
| Types | Tubular Heaters |
| Voltage | 220V |
| Brand | Indus Heaters |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Power | 100 W |
| Power Source | Electric |
View Complete details
Product Brochure
| Types | Tubular Heaters |
| Voltage | 220V |
| Brand | Indus Heaters |
| Color | Golden |
| Phase | Single Phase |
| Minimum Length | 25mm |
View Complete details
Product Brochure
| Types | Ring Heaters |
| Voltage | 220V |
| Brand | Indus Heaters |
| Color | Metallic |
| Phase | Single Phase |
| Power(Watts) | 230W |
View Complete details
Product Brochure
| Types | Tubular Heaters |
| Voltage | 220V |
| Brand | Indus Heaters |
| Color | Yellow |
| Phase | Single Phase |
| Insulation Resistance | 5 Mega |
View Complete details
| Types | Strip Heater |
| Voltage | 12V |
| Temperature | 130 Degree |
| Size | 2 inch |
| Usage/Application | Heating |
| Brand | Indus Heaters |
| Weight | 2 kg |
Specifications:
View Complete details
Product Brochure
| Tank Material | Stainless Steel |
| Voltage | 240V |
| Frequency | 50Hz |
| Heater Material | Aluminium |
| Power | 500 W |
| Phase | Double Phase |
View Complete details
Product Brochure
| Voltage | 110V |
| Type | Ceramic Tower Heaters |
| Phase | Single Phase |
| Temperature | 130 Degree |
| Size | 2 inch |
| Product Type | Heating |
| Power | 230 V |
| Frequency | 50 HZ |
Specifications:
View Complete details
Product Brochure
| Types | Tubular Heaters |
| Brand | Indus Heater |
| Color | Silver |
| Voltage | 220V |
| Maximum Length | 1200mm |
| Current Leakage | Less Than 0.5mA |
View Complete details