Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33AACFI0936R1Z5
Call 08047809741 64% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Power | 1200 W |
| Voltage | 240 V |
| Product Material | Stainless Steel |
| Types | Immersion Heaters |
| Heater Type | Water Heater |
| Usage/Application | Sauna Bath, Machinery |
View Complete details
Product Brochure
| Brand | Indus Heaters |
| Frequency | None |
| Voltage | None |
| Color | Silver |
| Is It Customized | Customized |
| Is It Portable | Portable |
View Complete details
Product Brochure
| Power (Watt) | 1500 Watts |
| Material | MS |
| Voltage | 230 V |
| Brand | Indus Heaters |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Power Source | Electric |
View Complete details
Product Brochure
| Power (Watt) | 1500 Watts |
| Material | Silicone |
| Warranty | 1 Year |
| Dimensions | 230 inch |
| Voltage | 230 V |
| Brand | Indus Heaters |
View Complete details
Product Brochure
| Voltage | 220 V |
| Power | 500 W |
| Brand | Indus Heaters |
| Insulation | Magnesium oxide |
| Temperature | 700 Degree Celsius |
| Packaging Type | Box |
View Complete details
Product Brochure
| Voltage | 220V |
| Features | Electric |
| Is It Portable | Portable |
| Packaging Type | Box |
| Product Material | MS |
| Power Consumption | 1600W |
View Complete details