Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33AACFI0936R1Z5
Call 08047809741 64% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Voltage | 220V |
| Types | Tubular Heaters |
| Power | 240V |
| Shape | Round |
| Temperature | 3000 Degree Celsius |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Indus Heater |
Specifications:
View Complete details
Product Brochure
| Voltage | 220V |
| Types | Tubular Heaters |
| Packaging Type | Box |
| Frequency | 50 Hz |
| Heater Material | Brass |
| Power Source | Electric |
Specifications:
View Complete details
Product Brochure
| Voltage | 220V |
| Types | Tubular Heaters |
| Diameter | 60mm |
| Packaging Type | Box |
| Heater Material | Ceramic |
| Energy Saving Insulation Material | Ceramic Fibre |
View Complete details
Product Brochure
| Voltage | 220V |
| Types | Rope and Band Heaters |
| Condition | New |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Voltage | 220V |
| Types | Drum Heaters |
| Heater Material | Brass |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Power | 180W |
Specifications:
View Complete details
Product Brochure
| Voltage | 220V |
| Types | Ring Heaters |
| Heater Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Frequency | 50 Hz |
| Packaging Type | Box |
Specifications:
View Complete details
Product Brochure
| Voltage | 220V |
| Types | Tubular Heaters |
| Heater Material | SS 202 |
| Shape | Round |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
Specifications:
View Complete details
Product Brochure
| Voltage | 220V |
| Types | Drum Heaters |
| Heater Material | Mica |
| Shape | Round |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
View Complete details