Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33AACFI0936R1Z5
Call 08047809741 64% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Types | Strip Heater |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 220V |
| Power | 5000 W |
| Usage/Application | Home |
| Packaging Type | Box |
| Brand Name | Indus Heaters |
View Complete details
Product Brochure
| Voltage | 230 V |
| Types | Strip Heater |
| Heater Material | Silicone |
| Brand | Indus Heaters |
| Size | 2 inch |
| Shape | Cylinder |
View Complete details
Product Brochure
| Types | Strip Heater |
| Material | Stainless Steel |
| Power | 230 |
| Usage | Liquid Heating |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage/Application | Heating |
View Complete details
Product Brochure
| Power (Watt) | 1000 W |
| Heating Element | Copper |
| Capacity(Litre) | 1 L |
| Power | 230 V |
| Size | 2 inch |
| Resistant | Yes |
| Material | N/A |
View Complete details